فرآخوان
 
 

فصلنامه نداي سلامت دانشگاه علوم پزشكي تبريز

 

فراخوان اشتغال در شرکت ثمین گستر کارمانیا

 

فراخوان دريافت مقاله فصلنامه علمي - پژوهشي مطالعات زنان

 

  فراخوان پذيرش طرحهاي تحقيقاتي در زمينه آموزش علوم پزشكي

 
     

 
تقویم روز
 
 


سه شنبه
خرداد 1397

1


May 22, 2018

 
     

 
وضعیت آب و هوای تبریز
 
 

 
     

 
اوقات شرعی تبریز
 
 

 
     

 
سیمای فرزانگان
 
 

 
     
ايميل جديد روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي تبريز Ravabetomomi@tbzmed.ac.ir
 
مشاهده خبر
 
 

ساخت ماشين جمع آوري زباله هاي دريائي براي اولين بار در دنيا توسط کارمند شبکه بهداشت سراب


وجود آلودگي در سواحل دريائي به ذرات معلق و زباله هاي شناور آب در سواحل اسكله ها – بنادر و درياها سبب زشتي مناظر و آلودگي آب محيط هاي دريائي شده و اين امر موجودات زنده دريايي را با خطرات بسيار مواجه كرده است .
نبود متولي براي جمع آوري زباله حاشيه سواحل دريايي از يكسو و تخليه آسان زباله به محيط هاي دريايي از سويي ديگر موجب آلودگي اكوسيستم دريايي شده و اثرات آن در كوتاه مدت و دراز مدت بر روي موجودات و آبزيان آبهاي سطحي و زير سطحي دريا ديده مي شود .
 با توجه به مشكلات زباله هاي دريايي در اقيانوسها و درياها در كل دنيا ماشين جمع آوري زباله هاي دريايي بصورت ماكت براي اولين بار در جهان و ايران توسط علي اوجاقي مبتكر سرابي  كارمند مركز بهداشت سراب طراحي و ساخته شد .
اين دستگاه نه مشابه داخلي دارد و نه مشابه خارجي .
مخترع اين دستگاه  طي مصاحبه اي گفت : اين دستگاه با طراحي ساده وارزان قيمت توسط سلولهاي خورشيدي قسمتي از نيروي مورد نياز خود را از نور خورشيد تامين مي كند . قسمت جلوئي يا دهانه ورودي دستگاه قبال تنظيم بوده و عمق آن توسط اپراتور تنظيم مي گردد .
علي اوجاقي افزود : دستگاه بوسيله غلطك پره مانند آب را به داخل هدايت شده سپس اسكرين پشت دهانه با توجه به نوع زباله كه طراحي شده آب را خارج كرده و زباله دهانه باقي مي ماند و پس از آن غلطك نواري شكل زباله هاي معلق دهانه ماشين را توسط نواري به مخزن تعبيه شده مي ريزد و درنهايت زباله هاي داخل مخزن توسط دستگاه پرس فشرده و بسته بندي شده ودر اسكله تخليه مي گردد .
وي بابيان اينكه مدت اجراي اين طرح 9 ماه بوده اضافه كرد : قيمت تمام شده ماكت طرح 3 ميليون و 500 هزار ريال است و در صورت توليد انبوه  برآورد قيمت تمام شده صنعتي آن 9 ميليون ريال مي باشد .
كارشناس ارشد آلودگي و حفاظت از محيط زيست درياها هدف از اجراي اين طرح را حفظ و صيانت از سلامت آبزيان دريائي عنوان كرد و گفت : پاكسازي و ساماندهي زباله هاي رها شده در سواحل دريايي – خطرات ناشي از وجود زباله براي انسان در صورت آلودگي محيط هاي دريايي – ايجاد محيط سالم وبهداشتي در سواحل دريايي و جمع آوري زباله ها و بهينه سازي تكنولوژي در مديريت مواد زائد جامد دريايي از ديگر اهداف ساخت اين دستگاه مي باشد .
مسئول بهداشت محيط شبكه بهداشت و درمان سراب خاطر نشان كرد :وجود زباله و مواد زائد جامد در آب درياها و سواحل سبب كاهش doآب دريا و كوچ ماهي ها شده وبراي جلوگيري از آلودگي آب و مهار آن بايد فكر اساسي كرد .
وي اضافه كرد: وجود زباله در سواحل سبب رشد و نمو جوندگان در حاشيه سواحل دريايي نیز مي شود .
علي اوجاقي طراحي و ساخت كانتينر خود تخليه زباله هاي جوامع كوچك روستائي – طراحي استفاده از توربين به جاي حوضچه فشار شكن و شير فشار شكن در لوله هاي انتقال آب – طراحي و ساخت دستگاه مولد جريان برق از نيروي فشاري حركت گاز در لوله هاي خطوط انتقال گاز طبيعي را از ديگر اختراعات ثبت شده خود برشمرد .


تاریخ درج : 1393/12/7 خوانده شده : 702


 
     
 
وبدا
 
   
     

 
آخرین شماره ماهنامه
 
 

 
     

 
پیوندهای دانشگاه
 
 
سایت دانشگاه علوم پزشکی تبریز
اتوماسیون اداری دانشگاه علوم پزشکی تبریز
 
     

 
آمار بازدیدکنندگان
 
 
بازدیدهای امروز :174
تعداد کل بازدیدها :3219658