فرآخوان
 
 

فصلنامه نداي سلامت دانشگاه علوم پزشكي تبريز

 

فراخوان اشتغال در شرکت ثمین گستر کارمانیا

 

فراخوان دريافت مقاله فصلنامه علمي - پژوهشي مطالعات زنان

 

  فراخوان پذيرش طرحهاي تحقيقاتي در زمينه آموزش علوم پزشكي

 
     

 
تقویم روز
 
 


يکشنبه
آبان 1396

28


November 19, 2017

 
     

 
وضعیت آب و هوای تبریز
 
 

 
     

 
اوقات شرعی تبریز
 
 

 
     

 
سیمای فرزانگان
 
 

 
     
دكترصومي، رييس دانشگاه علوم پزشكي تبريز: اجرای کتاب تعرفه، اقدامی ارزشمند در جهت صیانت از حقوق بیماران وجامعه خدوم پزشکی است.
 
مشاهده خبر
 
 

ساخت ماشين جمع آوري زباله هاي دريائي براي اولين بار در دنيا توسط کارمند شبکه بهداشت سراب


وجود آلودگي در سواحل دريائي به ذرات معلق و زباله هاي شناور آب در سواحل اسكله ها – بنادر و درياها سبب زشتي مناظر و آلودگي آب محيط هاي دريائي شده و اين امر موجودات زنده دريايي را با خطرات بسيار مواجه كرده است .
نبود متولي براي جمع آوري زباله حاشيه سواحل دريايي از يكسو و تخليه آسان زباله به محيط هاي دريايي از سويي ديگر موجب آلودگي اكوسيستم دريايي شده و اثرات آن در كوتاه مدت و دراز مدت بر روي موجودات و آبزيان آبهاي سطحي و زير سطحي دريا ديده مي شود .
 با توجه به مشكلات زباله هاي دريايي در اقيانوسها و درياها در كل دنيا ماشين جمع آوري زباله هاي دريايي بصورت ماكت براي اولين بار در جهان و ايران توسط علي اوجاقي مبتكر سرابي  كارمند مركز بهداشت سراب طراحي و ساخته شد .
اين دستگاه نه مشابه داخلي دارد و نه مشابه خارجي .
مخترع اين دستگاه  طي مصاحبه اي گفت : اين دستگاه با طراحي ساده وارزان قيمت توسط سلولهاي خورشيدي قسمتي از نيروي مورد نياز خود را از نور خورشيد تامين مي كند . قسمت جلوئي يا دهانه ورودي دستگاه قبال تنظيم بوده و عمق آن توسط اپراتور تنظيم مي گردد .
علي اوجاقي افزود : دستگاه بوسيله غلطك پره مانند آب را به داخل هدايت شده سپس اسكرين پشت دهانه با توجه به نوع زباله كه طراحي شده آب را خارج كرده و زباله دهانه باقي مي ماند و پس از آن غلطك نواري شكل زباله هاي معلق دهانه ماشين را توسط نواري به مخزن تعبيه شده مي ريزد و درنهايت زباله هاي داخل مخزن توسط دستگاه پرس فشرده و بسته بندي شده ودر اسكله تخليه مي گردد .
وي بابيان اينكه مدت اجراي اين طرح 9 ماه بوده اضافه كرد : قيمت تمام شده ماكت طرح 3 ميليون و 500 هزار ريال است و در صورت توليد انبوه  برآورد قيمت تمام شده صنعتي آن 9 ميليون ريال مي باشد .
كارشناس ارشد آلودگي و حفاظت از محيط زيست درياها هدف از اجراي اين طرح را حفظ و صيانت از سلامت آبزيان دريائي عنوان كرد و گفت : پاكسازي و ساماندهي زباله هاي رها شده در سواحل دريايي – خطرات ناشي از وجود زباله براي انسان در صورت آلودگي محيط هاي دريايي – ايجاد محيط سالم وبهداشتي در سواحل دريايي و جمع آوري زباله ها و بهينه سازي تكنولوژي در مديريت مواد زائد جامد دريايي از ديگر اهداف ساخت اين دستگاه مي باشد .
مسئول بهداشت محيط شبكه بهداشت و درمان سراب خاطر نشان كرد :وجود زباله و مواد زائد جامد در آب درياها و سواحل سبب كاهش doآب دريا و كوچ ماهي ها شده وبراي جلوگيري از آلودگي آب و مهار آن بايد فكر اساسي كرد .
وي اضافه كرد: وجود زباله در سواحل سبب رشد و نمو جوندگان در حاشيه سواحل دريايي نیز مي شود .
علي اوجاقي طراحي و ساخت كانتينر خود تخليه زباله هاي جوامع كوچك روستائي – طراحي استفاده از توربين به جاي حوضچه فشار شكن و شير فشار شكن در لوله هاي انتقال آب – طراحي و ساخت دستگاه مولد جريان برق از نيروي فشاري حركت گاز در لوله هاي خطوط انتقال گاز طبيعي را از ديگر اختراعات ثبت شده خود برشمرد .


تاریخ درج : 1393/12/7 خوانده شده : 570


 
     
 
وبدا
 
   
     

 
آخرین شماره ماهنامه
 
 

 
     

 
پیوندهای دانشگاه
 
 
سایت دانشگاه علوم پزشکی تبریز
اتوماسیون اداری دانشگاه علوم پزشکی تبریز
 
     

 
آمار بازدیدکنندگان
 
 
بازدیدهای امروز :634
تعداد کل بازدیدها :3139706